Petr Kocman

www.countrymusic.cz ukázky písní

Narozen je 6. dubna 1976 opravdu v Brně. Od svých 9 let vystupoval na pódiích společně se svým otcem Zdeňkem Kocmanem. Nejprve v duu, nebo jako hosté různých kapel. V roce 1989 i jako hosté kapely Greenhorns v západoněmeckém Elspe na „Karl May Festspiele“, kde účinkoval i slavný představitel Vinnetoua Pierre Brice. Od svých 11 let několikrát vystupoval na koncertech společně s Michalem Tučným, který byl jeho přítelem, vzorem, učitelem a „strýčkem“.

V roce 1995 se v pouhých 18 letech ocitl na pódiu v sestavě slavných Greenhorns, se kterými vzápětí po velkém koncertě v Lucerně k jejich 30. výročí, absolvoval i turné po Austrálii. V dalších letech následovala čtyři turné po USA a Kanadě. V roce 2001 se společně s Greenhorns, Věrou Martinovou, Mirkem Černým, Pepou Fouskem a Allanem Mikuškem při jejich koncertní návštěvě New Yorku stal nedobrovolným svědkem teroristického útoku na budovy Světového obchodního centra („Twins“).

Dnes, ač věkem nejmladší, je po legendárním Honzovi Vyčítalovi „služebně“ nejstarším členem kapely Greenhorns. Jeho jméno se dosud objevilo na více než 60 hudebních nosičích. Je nejen skvělým instrumentalistou (akustické i elektrické kytary, foukací harmonika), ale i zpěvákem, studiovým hráčem, aranžérem, producentem či autorem písní, v nichž se countryová klasika snoubí s rytmy mladé generace. Jeho hudbu najdete např. v repertoáru Honzy Vyčítala, Tomáše Linky a dalších. Pro hudební vydavatelství Multisonic, které mu vydalo i jeho první sólovou desku „Dej Country štěstí“, připravuje a uvádí vlastní rozhlasové pořady s názvem „Country je všechno, co se mi líbí“, ve kterých pouští muziku ze svého vlastního archivu, čítajícího více než 1000 CD. Pořad je vysílán jednou týdně v premiéře na šesti rozhlasových stanicích po celé republice.

Diváci znají jeho hudbu jak z živých vystoupení, tak z mnoha televizních pořadů a videoklipů. V prvním českém country muzikálu „Benzín a mejkap“ se po boku Věry Špinarové, Marcely Březinové, Tomáše Linky a dalších bravurně zhostil role Jacksona. Hudební sny a touhy si v současné době plní ve své vlastní kapele Petr Kocman Band, se kterou hraje muziku, k níž se svým slovenským kamarádem, muzikantem Allanem Mikuškem používá specifické označení „New Country“. Michal Tučný na sklonku svého života prohlásil, že jeho nástupce se jmenuje Petr Kocman.