Jiří Vondráček

Jiří Vondráček se narodil 7. 1. 1951 v Chrudimi. Vystudoval gymnázium, DAMU a Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř Jaroslava Ježka). Hrál v 8 filmech (Cena medu, Blízké dálky, Zlaté rybky, Na startu je delfín, Dolina, Půlnoční kolona, Velikonoční dovolená, Panenství a kriminál), jeden film režíroval (Bylinková princezna), ke dvěma napsal hudbu (Šmankote, babičko, čaruj, Ubohém, zlaté driemoty) a v jednom zpíval (Náhodou je príma).

Věnuje se skládání a producentské činnosti. Je předsedou SAI (Svaz autorů a interpretů).

Jméno Jiří Vondráček, je u posluchačů spjato převážně se skupinou Marsyas, působil však také ve skupinách Galapetr a Turbo.

 

V roce 2002 vydal sólovou desku Labyrint. Kromě písní, které nazpívala Jirkova sestra Helena Vondráčková, se Jirkovy hity objevily v repertoáru řady dalších interpretů (Karel Zich: Máš chuť majoránky...).

Jirka také produkuje desky své dceři Lucii Vondráčkové, je předsedou poroty na Portě, předsedou SAI (Svaz autorů a interpretů), v roce 2004 začal natáčet hudební pořad Hydepark CZ (scénář, režie, produkce) pro TV Óčko. Jde o pořad, ve kterém mají možnost představit svoji tvorbu zpěváci a skupiny různých žánrů. V jednom z dílů Hydeparku zazněla i nová písnička Marsyas „Země Bójů“.